Endodoncie

Endodoncie

Pokud je kaz příliš hluboký nebo chybí velká část zubu, dojde k odúmrti nervu zubu. Jestliže se tak stane, je nutné zub endodonticky ošetřit – tzv.čištění kořenových kanálků.To znamená odstranění všech měkkých tkání zubu (nervů), důkladnou desinfekci infikovaných kanálků, zaplnění kořenových kanálků, a poté hermetické uzavření zubu. Toto ošetření je nezbytné pro záchranu zubu. Endodontické ošetření umožňuje zachránit zub bez omezení jeho funkce do budoucna.

Pro dosažení kvalitního ošetření používáme elektronický měřící přístroj apexlokátor, který pomáhá stanovit délku jednotlivých kanálků bez nutnosti RTG záření. Minimální komplikace a dlouhodobý efekt ošetření zajišťuje také strojová endodoncie – používáme jeden z nejmodernějších přístrojů zvaný Reciproc.

Endodonticky ošetřený zub není již vyživován jako dříve a stává se časem křehkým a náchylným ke zlomeninám. Proto není vždy možné takový zub ponechat jenom s obyčejnou výplní. Budoucnost zubu s úspěšně ošetřenými kanálky záleží na postendodontickém ošetření – čili ošetření po zaplnění kanálků. To spočívá často ve vyztužení zubu čepem a následnou rekonstrukcí protetickou korunkou. Kvalitní keramická korunka zvýší stabilitu a životnost zubu, případně vyřeší estetický problém.
Pro Vás vhodné řešení Vám vždy vysvětlí a poradí Váš ošetřující lékař.

Jak ošetření probíhá?

Ošetření kanálků je ve většině případů bezbolestné, probíhá v lokální anestezii. Délka ošetření záleží na konkrétní situaci. Dezinfekce a opracování jednoho kanálku může trvat i 30 minut. V nekomplikovaném případě a v závislosti na časových možnostech lze dokončit ošetření definitivním zaplněním gutaperčou v průběhu jedné návštěvy. Někdy je nutné zanět „přeléčit“, což pak vyžaduje opakovanou návštěvu. Výjimečně se užívají k podpoře léčby i celková antibiotika. Časově náročné ošetření se ale vyplatí – takto ošetřený zub může poté fungovat řadu let bez problémů.

Lze zachránit každý zub?

I když lze říct, že většinu zubů doporučených k endodotické léčbě můžeme s jistotou vyléčit, jsou situace, jako například příliš velká destrukce zubu kazem, kdy by mohlo ošetření kanálků selhat. Takový zub je nutné extrahovat a mezeru po zhojení doplnit implantátem nebo můstkem. Vše Vám podrobně vysvětlíme a navrhneme možné varianty řešení, ze kterých si vyberete tu nejvhodnější.

illustration services