Stomatochirurgie a implantologie

Stomatochirurgie a implantologie

Pokud nelze zub zachránit jinak, nastupuje extrakce (odstranění) zubu. Vždy ji provádíme v lokální anestezii. U nás provádíme běžné extrakce u dětských i dospělých pacientů, extrakce z ortodontických důvodů, nebo nekomplikované extrakce zubů moudrosti. Komplikované zákroky a zavádění implantátů provádí renomovaný implantolog.

Jak se na ošetření připravit?

Jestliže užíváte nově léky, zejména na ředění krve, je třeba na to lékaře upozornit. Pokud je naplánovaná extrakce zubu, před zákrokem se najezte, případně užijte obvyklé léky. Po aplikaci anestezie je zub šetrně vybaven, rána se běžně ošetří a prohlédne. U chirurgického vybavení zubu nebo když to situace vyžaduje, se rána zašije.

Co lze očekávat po vytržení zubu?

Po odeznění anestezie, zpravidla do 2 hodin, můžete cítit bolest v oblasti rány. Na bolest jsou vhodné dostupné léky s ibuprofenem. Citlivost rány bývá asi 3 dny a u nekomplikovaného hojení zhruba do týdne obtíže vymizí. Po zákroku můžete pokračovat v obvyklé činnosti, pouze je vhodné v tentýž den omezit fyzickou námahu.

Co dělat bezprostředně po extrakci zubu?

  • než odezní anestezie nejezte ( riziko pokousání po anestezii), pijte vlažné nápoje
  • ránu nevyplachujte a nijak neošetřujte (naruší –li se krevní sraženina v místě rány, hojení se může komplikovat)
  • pokud rána déle krvácí, přiložte si na ní sterilní krytí, které dostanete u nás v ordinaci, nebo čistý přežehlený bavlněný kapesník a skousnutím pevně přidržujte na místě do doby než krvácení ustane ( 10-15 minut)
  • vyhněte se sportům, fyzické námaze, přímému slunci
  • není vhodné kouřit nebo pít alkohol
  • po odeznění anestezie jezte na druhé straně než kde proběhlo vytržení zubu, stravu přizpůsobte (měkká strava)
  • ledujte tvář v místě extrakce (gelové polštářky nebo mražená zelenina se zabalí do utěrky a přiloží na 10-20 minut, po stejně dlouhé pauze můžete opakovat), dobré jsou i studené nápoje nebo zmrzlina. Studené mírní případný otok a citlivost
  • dodržujte zubní hygienu, citlivě ale důkladně
  • den po vytržení zubu je již možné ránu vyplachovat bylinným roztokem (šalvěj, řepík, heřmánek) nebo ústní vodou

Kdy vyhledat lékaře?

Pokud se rána nehojí správně: neustávající krvácení po 24 hodinách, narůstající bolest ( může se objevit až 2.-3. den po extrakci), teplota nad 37,5 , otok nebo ztížené otevírání úst jsou důvody, kdy je nutné se dostavit do ordinace k lékaři.

illustration services